Křečové žíly: léčba a příznaky

známky křečových žil

Název takové nemoci je založen nakřečové žíly dolních končetin, leží latinské slovo „varicis". Překládá se jako „nadýmání", což plně odráží hlavní příznak této patologie, která se vyznačuje abnormálním rozšířením žil. Doprovázejí ji další, neméně nepříjemné projevy v podobě zhoršeného průtoku krve a dysfunkce chlopní.
Lékařské statistiky jsou neúprosné: nemoc zasáhla většinu světové populace! Klinické projevy křečových žil, vyjádřené v různé míře, se tedy nacházejí u téměř 90 % žen a více než 65 % mužů. Onemocnění je bohužel stále mladší – a dnes se objevují zprávy, že je odhalována i u dětí školního věku!

Pokud máte více než 80 % uvedených příznaků, důrazně doporučujeme, abyste se poradili s lékařem.

Křečové žílyje onemocnění žil, jehož klinickými projevy je expanze a patologická tortuozita žil, s tvorbou žilních uzlin a následná progrese příznaků chronické žilní nedostatečnosti různého stupně závažnosti (od pocitu tíhy únava nohou, různý stupeň otoků, vznik podkožních tukových tkání a kůže, výskyt dermatitidy, ekzému a případného vzniku žilních trofických vředů).

Lékaři klasifikují tento patologický stav jako polyetiologický, protože k němu dochází vlivem různých faktorů. Mezi hlavní patří:

  • Vrozená predispozice;
  • Těhotenství u žen;
  • Hormonální nerovnováha;
  • Nadváha;
  • Pasivní životní styl.

Profesionální tým flebologů ze sítě rodinných klinik „Doctor Blízko" je vždy připraven pomoci těm, kteří se chtějí z této nemoci vyléčit. Výběr průběhu léčby se provádí individuálně s přihlédnutím ke všem faktorům. Spolu s použitím moderních účinných technik to umožňuje dosáhnout požadovaných výsledků.

Příčiny a známky rozvoje křečových žil

Hlavní patogenetické mechanismy vedoucí ke vzniku křečových žil jsou:

  • Zvýšený nitrožilní tlak, který je dán především hydrostatickým tlakem v žíle, vyplývajícím z působení gravitace, měřeným výškou sloupce tekutiny, tj. vzdáleností od srdce k bodu na noze, kde se měření provádí. A tlak uvnitř tělesných dutin - břišní nebo pleurální, při zvýšeném (těhotenství, nadváha, zvedání a nošení těžkých předmětů apod. ) se zhoršuje návrat žilní krve do srdce.
  • Relativní slabost žilní stěny, která je dána geneticky, ale někdy se může změnit pod vlivem zánětlivých procesů v žíle.

Interakce těchto faktorů vede k progresivnímu natahování žíly, rozvoji nedostatečnosti žilních chlopní, vzniku reverzního průtoku krve a výskytu stagnace v žilním řečišti.

Při dlouhodobé expozici provokujícím faktorům se rozvíjejí zánětlivé procesy, které při svém rozvoji ovlivňují a oslabují pevnost žilní stěny žilních chlopní.

V důsledku všech těchto procesů dochází k patologickému zpětnému toku krve žilou, který se nazývá reflux a vzniká žilní stagnace, která vede k rozvoji zánětu podkožního tuku a kůže, který s další progresí vede k vzhled trofického vředu

Příznaky křečových žil:

  • Vizuálně znatelné rozšíření a tortuozita saphenózních žil, v pokročilých případech - tvorba žilních uzlin;
  • Pocit tíhy, únavy, plnosti v lýtkách v dolních končetinách;
  • Tvorba telangiektázie (cévní „hvězdy", „pavučiny");
  • Křeče lýtkových svalů v noci;
  • Otoky nohou a nohou;
  • Svědění, suchost, hyperpigmentace a zmodrání kůže
  • Vzhled trofických, plačících, špatně se hojících vředů.

Rizika křečových žil

Samotné křečové žíly na nohou jsou spíše kosmetickým problémem, ale mohou vést k nepříjemným komplikacím: chronické žilní nedostatečnosti a zánětu žíly, kterému se říká akutní varikotromboflebitida. Akutní varikotromboflebitida je patologický stav, ke kterému dochází v důsledku zánětu žilní stěny a výskytu krevní sraženiny v lumen. Nebezpečnou komplikací variktomboflebitidy je pokračující růst krevní sraženiny a její šíření do hlubokých žil. Proto tento stav vyžaduje povinný lékařský dohled a léčbu a někdy vede k nouzové operaci. Moderní medicína nabízí řadu účinných technik, které mohou pomoci eliminovat riziko vzniku takových stavů, ale léčba musí být zahájena včas.

Klasifikace křečových žil

Existují různé klasifikace křečových žil, které jsou uvedeny v tabulce níže.

Typ/stadium/třída křečových žil podle CEAP

Známky

Forma patologie, její stupeň a komplikace, ke kterým vedla

C1

Poškození intradermálních cév: telangiektázie (hovorově - „pavouci", „sítě", „hvězdičky") a rozšířené retikulární žíly.

C2

Dilatace, patologická tortuozita Poškození safény.

C3

Poškození saphenózních žil, doprovázené edémem

C4a

С4b

Výskyt hyperpigmentace (tmavě hnědá barva) bérce nebo ekzému (zánět kůže, dermatitida) Rozvoj lipodermatosklerózy (zánět a ztluštění podkožní tukové tkáně).

C5

Zhojený trofický vřed

C6

"Otevřený" trofický vřed

Etapy vývoje patologického stavu podle Savelyeva

Kompenzace

Neexistují žádné příznaky nebo stížnosti, vyšetření odhalí rozšířené žíly na jedné nebo obou dolních končetinách.

Subkompenzace

Pacient pociťuje nepohodlí, které se projevuje otoky a „mračením" nohou, stejně jako křečemi lýtkových svalů v noci. Stav je doprovázen večerními otoky, které ráno mizí. Při vyšetření jsou odhaleny křečové žíly dolních končetin.

Dekompenzace

Výše uvedené nepohodlí doplňují zánětlivé kožní léze a ekzémy. Pokožka vypadá suchá a lesklá a objevuje se hyperpigmentace.

Dynamika rozvoje křečových žil

Klinický obraz onemocněnízáleží na tom, v jaké fázi progrese se nemoc nachází. Lékaři zároveň identifikují hlavní klinický příznak, který určil název onemocnění - rozšíření saphenózních žil dolních končetin.

Začátek vývoje onemocnění

Zpočátku pacienti pociťují tíhu v nohou, únavu a bolest nohou. Během tohoto období nejsou viditelné známky patologie. Často se vyskytují případy, kdy chybí i výše uvedené příznaky, proto pacienti nevyhledají odbornou lékařskou pomoc. Při vyšetření flebologem identifikuje rozšířené měkké žíly, jejichž kůže neprodělala patologické změny.

Subkompenzační fáze

Jak se onemocnění vyvíjí, pacienti zaznamenávají bolest, při dlouhém stání nebo sezení se objevuje otok, který po noci zmizí. Během vyšetření flebolog zaznamená mírný otok v oblasti kotníku.

Fáze dekompenzace

Progrese patologie je vyjádřena neustálým pocitem těžkosti v dolních končetinách, rychlou únavou a křečemi lýtkových svalů v noci. Kromě toho se večer objevuje silné svědění.

Při vyšetření lékařem se odhalí výrazné rozšíření žil dolních končetin a zhoršené prokrvení. Zaznamenává se napětí žil, přilnavost jejich stěn ke kůži, hyperpigmentace, cyanóza, drsnost a suchost kůže.

Kožní změny se objevují v dolní třetině nohy. Za prvé představují vzhled hnědého zbarvení kůže, rozvoj zánětu - dermatitidy nebo ekzému, vzhled zhutnění podkožní tukové tkáně, na jehož pozadí se následně začnou tvořit a postupovat trofické vředy.

Diagnostika křečových žil

Léčba křečových žilpředepsáno poté, co pacient prošel komplexní diagnostickou studií, která umožňuje přesně určit fázi vývoje onemocnění a patologické změny, ke kterým vedlo. V závislosti na situaci může zahrnovat následující studie dolních žil:

  • Inspekce;
  • Duplexní/triplexní skenování.
  • Studie některých koagulačních ukazatelů, markerů trombofilie

Hlavní metodadiagnostika křečových žilje ultrazvukové vyšetření, kromě toho provádějí také celou řadu testů a provádějí funkční testy.

Léčba křečových žil

Moderní flebologie nabízí řadu účinnýchmetody léčby křečových žil. Jejich výběr se provádí individuálně, na základě klinického případu a indikací pacienta.

Konzervativní techniky by neměly být proti chirurgickým, protože se používají v kombinaci. Někdy může být konzervativní léčba prováděna nezávisle, ale je důležité si uvědomit, že nemůže vést k vyléčení, i když zpomaluje vývoj patologie a má také pozitivní vliv na stav pacienta.

Konzervativní terapie

Kdy používat samostatně?

  • Připravit pacienty na operaci v pokročilých stádiích onemocnění;
  • Existují kontraindikace k operaci nebo je třeba ji odložit;
  • Pro rekonvalescenci pacientů po operaci.

Problémy, které lze vyřešit

  • Eliminace klinických projevů;
  • Zlepšení pohody a kvality života pacienta;

Použité techniky

Kompresivní terapie, která zmenšuje průměr žil a eliminuje reflux, dále stimuluje návrat žilní krve do srdce a lymfodrenáž. Při tom se používají elastické bandáže a terapeutické kompresní punčochy, které pacient nosí denně po celý život nebo až do konce chirurgické korekce. Použití léčebného kompresního punčochového zboží adekvátně a rychle upravuje hemodynamické poruchy v nohou i přiléčbakřečové žílyv pokročilých stádiích.

Medikamentózní terapie zahrnuje předepisování farmakologických léků, které jsou zaměřeny na odstranění nepohodlí v nohou nebo zlepšení mikrocirkulace krve a lymfodrenáže. Nejčastěji používané léky jsou:

  • Masti a gely obsahující éterické oleje: troxevasin, antistax a další
  • Přípravky na bázi flavonoidů.

Chirurgické techniky

Flebektomie

co to je?

Operace k odstranění křečových žil.

Jaké problémy řeší?

Normalizace průtoku krve přes safény

Indikace

  • Patologická expanze saphenózních žil;
  • Přítomnost refluxu;
  • Vzestupná tromboflebitida.

Zvláštnosti

Postup zahrnuje odstranění postižených žil umístěných pod kůží.

Doba trvání

Od 60 do 120 minut.

Traumatika

Malé jizvy 5–10 cm v oblasti třísel a 0, 5–4 cm na nohou. Pacient zůstává v nemocnici 1–7 dní. Nemocenská až 24 dní

Endovenózní laserová koagulace/obliterace křečových žil (EVLK/EVLO)

co to je?

Technika zaměřená na odstranění žíly pomocí lékařského laserového paprsku.

Indikace

  • Patologická dilatace žíly;
  • Přítomnost trofických vředů.

Traumatika

Minimální, Operace se provádí punkcí žíly. Provádí se ambulantně.

Vlastnosti období zotavení

Bezprostředně po operaci musí pacient chodit 30–40 minut. Kompresní punčochy je nutné nosit minimálně 2 týdny. Bolest často chybí nebo je minimální

Skleroterapie

co to je?

Postup, který zahrnuje zavedení speciální látky do lumen cévy - sklerosantu, který způsobí tvorbu protein-erytrocytární zátky s následným vymizením žíly.

Indikace

Flebeurysma.

Zvláštnosti

Technika je účinná při léčbě intradermálních žil, v jiných případech - jako doplněk k odstranění malých zbytkových větví hlavních kmenů.

Komplikace

Komplikace jsou poměrně vzácné.

Prevence křečových žil

Prevence zahrnuje:

  • Nošení kompresních punčoch;
  • Udržování tělesné hmotnosti v normálních mezích;
  • Udržování aktivního životního stylu;
  • vyhnout se dlouhému stání;
  • Včasná návštěva flebologa v případě rodinné anamnézy nebo výskytu příznaků onemocnění.

Pokud stále pozorujete první známky křečových žil, spěchejte vyhledat odbornou lékařskou pomoc!